10 zalet, jakie daje nam natura

Drewno ma bardzo szerokie zastosowanie w budownictwie od wielu stuleci, jest najlepszym materiałem jakim obdarzyła nas matka natura.

Stworzone przez naturę czyni go, przyjaznym budulcem dla środowiska.

Zaleta nr.1

Domy z drewna są odnawialne i przyjazne dla środowiska. Wykorzystanie drewna w budownictwie, chociażby jako konstrukcja domu szkieletowego, ma naprawdę pozytywny wpływ na zmiany klimatyczne.

Większość krajów zachodnich ma ustawodawstwo, które określa, że co najmniej jedno drzewo musi być posadzone, na każde wycięte drzewo. Jest to istotne, ponieważ oznacza to, że będzie więcej drzew na planecie, a to oznacza większą absorpcję dwutlenku węgla.

Starsze drzewa absorbują mniej węgla, niż drzewa młodsze które szybciej rosną, a zatem może to być korzystne w walce ze zmianami klimatu.  

Wycinka starszych drzew, wykorzystywanych  do budowy domów i sadzenie nowych drzew w ich miejsce, zapewnia dalszy rozwój lasów.

Nie dajmy się jednak zwieść, że wycinanie lasu może smucić, dlatego zawsze należy weryfikować źródło pochodzenia drewna.

Zaleta nr.2

Krótki czas budowy to oszczędność czasu, pieniędzy oraz pracy.

Każdy z nas budując dom z drewna, oczekuje szybkiej realizacji inwestycji oraz jak najmniejszego wkładu finansowego a to właśnie oferuje nam drewno. Taki dom możemy postawić w bardzo krótkim terminie.

Pod tym względem drewno posiada przewagę nad innymi materiałami budowlanymi takimi jak beton, cegła czy kamień. Możemy budować o każdej porze roku i niemal w każdych warunkach pogodowych,  oczywiście w granicy rozsądku, gdyż duży mróz czy obfite opady deszczu lub śniegu, mogą nam utrudniać prace budowlane.

Każdy dom wybudowany w technologii szkieletowej możemy w łatwy sposób modyfikować podczas prac budowlanych jak i po ich zakończeniu.

Zaleta nr.3

Bezpieczne, lekkie, wytrzymałe i trwałe.

Istotną cechą drewna, jest jego waga i bezpieczeństwo.

Drewno podczas eksploatacji, poddawane jest naciskom, gdzie ​​może się nieznacznie zginać. W porównaniu z innymi materiałami jest to właściwość, której nie mają cegły, kamień czy beton, gdzie nawet najmniejsze przesunięcie w fundamentach będzie skutkowało pęknięciami, w tynku czy murze.

W takim przypadku dom z drewna będzie się poddawał naprężeniom, bez większych uszkodzeń.

Zaleta nr.4

Jego estetyka oraz wszechstronność. 

Projektanci w swoich projektach, oraz firmy budowlane mogą korzystać z różnego rodzaju gatunków drzew. Drewno z tych drzew, ze względu na strukturę, kolor, wygląd, posiada szerokie zastosowanie w budownictwie jak i przedmiotach użytku codziennego.

Nie ma nic piękniejszego jak słoje, sęki lub odcienie koloru, na kawałku drewna, które tworzą najbardziej niepowtarzalny klimat, oraz piękno ze świata przyrody.

Drewno możemy woskować, lakierować lub pomalować w dowolnym kolorze, zachowując przy tym swoją naturalną finezję.

Łatwe w obróbce, można go; rzeźbić, ciąć, kleić lub łączyć.

Wszystko co z niego stworzymy zależy tylko od naszej nieograniczonej wyobraźni.

Zaleta nr.5

Właściwości mechaniczne i robocze.

Drewno, jako stosunkowo lekki materiał, ma wyjątkowo wysoką wytrzymałość na rozciąganie.

Jeżeli chodzi o sposób obrabiania drewna, kilka rzeczy może go przewyższyć. Drewno może być obrabiane w piękny i twórczy sposób, dzięki czemu można otrzymać niesamowite wyroby pozwalając nam przy tym na precyzyjne wykończenie.

Dzięki swoim właściwościom, jest dość łatwe w utrzymaniu i naprawie, więc jeśli coś wykonamy nie tak to możemy to łatwo naprawić.

Zaleta nr.6

Niesamowita izolacja oraz energooszczędność.

Drewno posiada bardzo dobre właściwości izolacyjne gdzie materiały takie jak, stal czy beton, które należą do materiałów niepalnych, przy osiągnięciu wysokiej temperatury mogą się osłabić i stracić swoją strukturę. Reakcja drewna jest odwrotna, podczas podgrzewania, drewno zaczyna wysychać i staje się jeszcze trwalsze.

Mniejsze zużycie energii podczas strat ciepła w domu.

Jeśli chcesz by ciepło lub chłód pozostało w domu, a chcesz wydać mniej pieniędzy na ogrzewanie lub chłodzenie, drewno jest ogromną alternatywą dla cegły, betonu lub kamienia. W porównaniu do tych materiałów, drewno można traktować jako materiał izolacyjny.

Zaleta nr.7

Wodoszczelność.

Wilgotność w powietrzu oddziałuje na drewno, powodując jego pęcznienie lub kurczenie się. Występują pewne rodzaje drewna, które posiadają dużą odporność na wilgoć, oraz rodzaje drzew które nie posiadają tej właściwości.

Zaleta nr.8

Zdrowie i Natura

Drewno nie emituje ładunków elektrostatycznych. Reguluje wilgotność powietrza w pomieszczeniu, nie tylko reguluje, ale swoim wyglądem uspokaja nasz umysł oraz wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie.

Istnieje pewien rodzaj drewna który ma zdrowotny wpływ na organizm ludzki, co to za drewno? ... to modrzew syberyjski, w którym zawarte są antyutleniacze spowalniające proces starzenia i powstawanie różnych schorzeń a w szczególności migreny.

Zaleta nr.9

Właściwości akustyczne drewna.

Drewno posiada dobre właściwości akustyczne, które decydują  o możliwościach oraz zakresie zastosowania go jako materiału rezonansowego do budowy instrumentów muzycznych czy też jako materiału dźwiękochłonnego.

Na akustykę drewna, w szczególności ma wpływ jego budowa, udział drewna późnego i wczesnego, promieni rdzeniowych, przewodów żywicznych, wilgotności i temperatury.

Dalsza obróbka drewna, taka jak klejenie oraz wykańczanie powierzchni, zmienia w dużym stopniu akustyczne własności drewna.

Może nie jest idealnym izolatorem dźwiękowym, ale zapobiega echu i nie odbijaniu się po pomieszczeniu, poprzez pochłanianie fal dźwiękowych. W porównaniu z innymi materiami, drewno okazuje się być o wiele bardziej skuteczne w izolacji akustycznej.

Posiada zastosowanie w wielu salach koncertowych na całym świecie, gdyż w naturalny sposób tłumi dźwięk, zapewniając idealny dźwięk w pomieszczeniu.

Zaleta nr.10

Korozja drewna.

Istotna cecha, drewno nie rdzewieje ale może utleniać się w innej formie, to jest statystycznie znaczące w porównaniu z metalami szlachetnymi które są droższe.