drewno_do_budowy_domu_szkieletowego.JPG

Posiadając własny ogród, każdy marzy o cichym i spokojnym zakątku, który będzie chronić przed nadmiernym słońcem lub nagłymi opadami deszczu. Altana ogrodowa jest świetnym miejscem do odpoczynku, czytania książki latem czy na grilla w gronie rodziny lub przyjaciół. Aby jednak cieszyć się tym w pełni, altanę ogrodową trzeba najpierw wybudować. W dzisiejszym blogu opowiemy sobie, jakie drewno wybrać oraz od czego ten wybór jest uzależniony.

Jakie drewno na altanę sprawdzi się najlepiej?

Altana ogrodowa jest dużą inwestycją, która właścicielowi domu ma posłużyć przez wiele lat. Z tego faktu najważniejszą kwestią w jej budowie, jest dobry wybór materiału pod względem jego jakości i oferowanych właściwości. W obecnych czasach najchętniej wybieranymi surowcami są drewno sosnowe oraz świerkowe. Zatem jakie drewno na altanę sprawdzi się najlepiej? Na samym początku należy zastanowić się nad wyborem jednej z dwóch kategorii drewna - twardego lub miękkiego.     

Drewno miękkie do budowy altany ogrodowej

Zarówno drewno świerkowe, jak i sosnowe, są stosunkowo tanimi surowcami, w porównaniu do innych gatunków. Materiały te są miękkie, dzięki czemu ich obróbka jest niezwykle łatwa. Daje to multum możliwości w kwestii kształtów i wzornictwa. Drewnu sosnowemu i świerkowemu można nadawać dowolny kształt, dzięki czemu altany mogą być projektowane w ciekawych formach. Właściwości te umożliwiają wykonywanie oryginalnych grawerów, żłobień i innych pomysłowych kreacji. Zarówno drewno świerkowe, jak i sosnowe jest łatwo dostępne na polskim rynku, dlatego te rodzaje są jednymi z najczęściej wybieranych gatunków na budowę altany.

Delikatna i piękna struktura miękkiego drewna wymaga specjalnej konserwacji. Konstrukcje należy odpowiednio zabezpieczyć, przy użyciu właściwych preparatów. Zastosowanie ich skutecznie zwiększa żywotność drewna, a co za tym idzie wytrzymałości budowli.

Właściwości twardego drewna

Do drzew, z których pochodzi twarde drewno, zaliczają się przede wszystkim tak zwane gatunki szlachetne, np. dąb lub modrzew. W porównaniu do surowców miękkich charakteryzują się one niebywałą trwałością i żywotnością. Wraz z wytrzymałością materiału rośnie także jego cena, która potrafi być nawet kilkukrotnie większa niż wartość drewna z drzew iglastych. Stopień twardości wpływa na obróbkę surowca, staje się ona bowiem znacznie cięższa.    

Pomimo trudności, jakie mogą wynikać z właściwości drewna, warto rozważyć wybór szlachetniejszego budulca. Altana jest długoletnią inwestycją, dlatego twardsze drewno z drzew liściastych jest świetną inwestycją. 

drewno_konstrukcyjne_KVH-C-24.JPG

Odpowiednia impregnacja

Jak już wiadomo, wybór drewna ma ogromne znaczenie, jeśli chodzi o budowę altany. Aby cieszyć się doskonałą kondycją konstrukcji, należy pamiętać o odpowiedniej impregnacji drewna. W tym aspekcie ponownie pojawiają się różnice pomiędzy drzewami iglastymi a liściastymi. Zarówno wybór preparatu, jak i częstotliwość zabezpieczenia drewna będzie zależeć od poszczególnego gatunku. Odpowiednio dopasowana konserwacja skutecznie impregnuje surowiec, sprawiając, że będzie on wytrzymalszy i odporniejszy na negatywne działanie warunków atmosferycznych, w tym szkodliwej wilgoci.    

Coraz częściej spotykamy się z pytaniem, jakie drewno na altanę ogrodową wybrać? Trudno na nie odpowiedzieć, jednak staramy się dokładnie przedstawiać właściwości dostępnych opcji. Decyzję należy dobrze przemyśleć oraz przeanalizować obowiązki łączące się z doborem konkretnego gatunku drewna. Odpowiednio wybrane oraz właściwie impregnowane surowce będą w stanie służyć dziesiątki lat, nieustannie ciesząc oko swoją elegancją i szlachetnością. Przytulny kącik w postaci ogrodowej altanki jest świetnym miejscem na spędzanie czasu w sezonach letnich i wiosennych - odkryj piękno i funkcjonalność drewnianych konstrukcji!